Balustrady metalowe do schodów wewnętrznych mogą elegancko podkreślić charakter pomieszczeń, zapewniając jednocześnie komfort codziennego korzystania oraz bezpieczeństwo. Metalowe wykończenie jest coraz częściej wybierane, bo można je wykonać w połączeniu z elementami z innych materiałów, łatwo utrzymać je w czystości, a także dostosować do swojej wizji domu. Dzięki temu tworzy spójną całość miłą dla oka.

Balustrady schodowe mogą być w całości wykonane z metalu. Można także łączyć różne materiały uzyskując ciekawy efekt. Wyroby kowalstwa artystycznego bardzo dobrze komponują się z materiałami naturalnymi (np. drewnem – krajowym i egzotycznym), jak również z metalami nieżelaznymi (np. mosiądzem) lub szkłem.

Drewno pozwala nieco ocieplić wnętrze i często jest wykorzystywane na poręcz lub/i tralki, dodatkowo usztywniane metalowymi połączeniami. Zaletą drewnianej poręczy jest duża odporność na zabrudzenia (jest lakierowana) i mniejsza podatność brudzenie śladami dłoni i odbitych palców. Szkło bardzo dobrze pasuje do wyrobów metaloplastyka. Może być w formie całych szyb lub jedynie szklanych elementów. Rama dla szyb często jest wykonywana z metalu, podobnie jak inne elementy konstrukcyjne balustrady. Pozwala to zachować jej stabilność.

Metalowe balustrady cieszą się również bardzo dużą popularnością, ze względu na możliwość wykonania dowolnego wzoru i wizualną lekkość. Klasyczne wzory opierają się na geometrycznych, klasycznych kształtach. Przy schodach ozdobnych lub np. kręconych można dostosować wygląd tralek z metalu do charakteru schodów. Warsztat kowalstwa artystycznego może wykonać również dyskretne ozdoby (np. rozety), pozwalające wzbogacić wygląd balustrady, ale nie wpływające na ergonomię i wygodę korzystania.

W sytuacji, gdy w domu są małe dzieci lepiej zrezygnować z dużych powierzchni szklanych na rzecz balustrady kutej. Jest ona o wiele łatwiejsza do utrzymania w czystości i znacznie bezpieczniejsza niż szkło. Pamiętać jednak należy by tralki znajdowały się w takiej odległości od siebie, która nie pozwoli dziecku włożyć między nie główki lub wypaść na zewnątrz. Metaloplastyk może wykonać również bramkę (w tym samym stylu), która powstrzyma dziecko przed wejściem na schody. Powyższe rzeczy warto wziąć pod uwagę, gdy w domu są również zwierzęta.

Balustrady z metalu są piękne, funkcjonalne i przez lata zachowują swój pierwotny wygląd. Potrafią wyjątkowo wzbogacić wnętrze, stając się ciekawym akcentem przełamującym minimalizm lub idealnym uzupełnieniem ozdobnego charakteru mebli i wystroju.