Działamy na terenie całej Polski! Zadzwoń lub napisz do nas: +48 602 315 053 | janowicz@kowalstwo.poznan.pl
Pracowania Kowalstwa Artystycznego i Metaloplastyki

Balustrady Bramy i ogrodzenia myśliwskie

Lampy z metalu w nocy rozświetlają ogród, a w dzień same stają się ozdobą. Stworzone w warsztacie metaloplastyka potrafią oczarować detalami i wykończeniem, stając się jednocześnie ważnym elementem otoczenia domu. Jakie wzory są najmodniejsze i jak zaplanować światło w ogrodzie?

Lampy z metalu – jaki wzór wybrać?

Wśród kutych lamp zewnętrznych największym zainteresowaniem cieszą się klasyczne wzory, stylizowane na dawne latarnie uliczne oraz zrobione motywami roślinnymi. W domach, gdzie ogrodzenia lub balustrady balkonowe są wykonane z metalu, można pokusić się o podobny wzór, by wszystkie ozdoby tworzyły spójną całość. W przypadku gdy nie ma innych elementów kutych, dowolność aranżacji jest jeszcze większa.

Ważnym kryterium wyboru jest ilość światła, która potrzebna jest po zmroku. Jeżeli chcemy osiągnąć efekt tajemniczości, wystarczy jedna – dwie lampy lub umieszczenie ich w większej odległości od siebie. Tam, gdzie powinno być jasno (np. przed drzwiami, na schodach) warto wybrać wzór z wieloma punktami świetlnymi. Wyposażenie je w żarówki LED-owe, automatycznie zapalające się po zmroku, pozwala zapewnić miły nastrój i dać wystarczającą ilość światła w ogrodzie i przy domu.

Ogrodowe lampy z metalu – gdzie zamontować?

Kute lampy doskonale sprawdzają się w sąsiedztwie ławek ogrodowych, w altanach i przy ciągach spacerowych. Mogą być montowane przy samej alejce, by doświetlać dojście do domu lub nieco wyżej, by po zmroku tworzyć intymny nastrój.

Ciekawym rozwiązaniem są lampy z metalu montowane do sufitu. Wysoko umieszczone źródło światła sprawia, że zapewniają one wystarczające oświetlenie do spędzania czasu wieczorami m.in. na tarasie lub w zadaszonych altanach. Lampy z metalu w formie kinkietów można przykręcić do muru. Sprawdzają się w takich lokalizacjach jak okolice drzwi wejściowych, bram garażowych oraz furtek.

W ogrodzie ładnie prezentują się również kute latarnie. Można je dodatkowo ozdobić motywami zwierzęcymi lub roślinnymi. Wiele z nich jest stylizowanych na drzewa lub wykonanych w stylu retro, przywodząc na myśl ulice dawnych miast.

Osoby chcące stworzyć tajemniczy nastrój, powinny pomyśleć o ukrytym oświetleniu. Je również można wykonać w warsztacie metaloplastyka, umieszczając punkty świetlne w elementach małej architektury lub ukrywając w kutych rzeźbach ogrodowych. Rozproszone światło wspaniale eksponuje artystyczne kształty, podkreślając kunszt i piękno aranżacji.