Działamy na terenie całej Polski! Zadzwoń lub napisz do nas: +48 602 315 053 | janowicz@kowalstwo.poznan.pl
Pracowania Kowalstwa Artystycznego i Metaloplastyki

Balustrady Bramy i ogrodzenia myśliwskie

Bramy i ogrodzenia kute można robić wyłącznie z metalu lub łączyć z innymi elementami. Często wybieranym materiałem jest drewno, bo pozwala przełamać chłód stali, dając jednocześnie wrażenie ciepła i przytulności. Spełnia również inne funkcje, a z kutymi elementami tworzy spójną kompozycję w każdej sytuacji – zarówno jako materiał wiodący, jak i uzupełniający.

Wzór ogrodzenia kutego powstaje na podstawie specyfikacji klienta. W zależności od upodobań proporcje użytych materiałów mogą się różnić. Kute ogrodzenie może być główną częścią lub tworzyć jedynie stelaż dla drewnianego płotu.

W przypadku ogrodzeń drewnianych popularnym połączeniem jest wykonanie ozdobnych, metalowych elementów (takich jak rozety, kwiaty, motywy geometryczne lub roślinne). Motywy roślinne najczęściej okalają drewno od góry i dołu, stając się jednocześnie nośnikiem całej konstrukcji. Z metalu wykonuje się także pojedyncze elementy, np. ozdobne zawiasy, skobel czy klamkę furtki.

Ogrodzenia kute z elementami drewnianymi – zalety

Zaletą ogrodzeń kutych z elementami drewnianymi jest przede wszystkim estetyka. Drewno jest naturalnym, „ciepłym” materiałem, który elegancko komponuje się z metalami.

Oba materiały są plastyczne i pozwalają na pełny wachlarz kompozycji. Najczęściej przęsła wykonuje się w formie stalowego stelażu, wypełnianego pionowymi deskami. Możliwe są również inne aranżacje, np. poziome belki, w pełni zabudowane skrzydła bramy, niejednorodne, lecz symetryczne względem siebie kształty itp.

Drewniane elementy przylegające do siebie pozwalają zapewnić nieco więcej prywatności – osłaniają przed wzrokiem ciekawskich. Chronią również przed błotem chlapiącym z ulicy. W zależności od grubości użytych desek mogą odciążyć nieco bramę kutą, co przy automatycznym otwieraniu pozwala zastosować słabszy siłownik.

W drewnie można wykonać dodatkowe, ozdobne elementy z metalu, co dodatkowo usztywnia konstrukcję. Jest to szczególnie ważne w przypadku bram przesuwnych, gdzie cały ciężar spoczywa na jednym skrzydle. Tworząc projekt warto pamiętać o tym, by nic nie wystawało poza obrys bramy – musi się ona poruszać w jednej linii.

Kute ogrodzenie z drewnem jest uniwersalne. Montażu dokonuje się bezpośrednio na słupkach lub na podmurówkach (kowal artystyczny dopasuje wzór do wykonanych prac murarskich). Do ogrodzenia można dobrać kutą bramę, utrzymaną w tym samym stylu oraz balustrady metalowe na balkony i tarasy.