Kute balustrady z warsztatów kowalstwa artystycznego doskonale komponują się z każdą stylizacją, uzupełniając ją i podkreślając swoją formą i pięknem. Ich zaletą jest olbrzymia pula wzorów. Przy wyborze można zaproponować coś według własnego projektu lub skorzystać z porady metaloplastyka, który pomoże dopasować styl do charakteru domu i wnętrz.

Wnętrza minimalistyczne i nowoczesne

We wnętrzach aranżowanych w nowoczesny sposób, gdzie w wystroju przeważa szkło, metal i proste kształty, balustrada również musi być minimalistyczna i bez zbędnych ozdób. Kute tralki zazwyczaj są wykonywane w formie słupków o przekroju kwadratu lub koła, o gładkiej, błyszczącej powierzchni. Jeżeli balustrada ma poręcz (niekiedy słupki są wykonywane na całą wysokość) zdarza się, że klienci rezygnują z połysku na rzecz matowego wykończenia – łatwiej utrzymać ją w czystości.

Dużym zainteresowaniem cieszą się także kształty futurystyczne, niesymetryczne, abstrakcyjne, dopasowywane do wystroju lub innych elementów konstrukcyjnych. Tutaj warto polecić różnego rodzaju fale, spirale oraz mozaiki, które stworzą piękną konstrukcję podtrzymującą poręcz, nadając jej jednocześnie lekkości i artystycznego rysu.

Balustrady schodowe z metalu mogą być w całości tworzone w warsztacie metaloplastyka, jak również łączone z elementami wykonanymi z innych materiałów. Powodzeniem cieszy się szkło hartowane. Pozwala optycznie powiększyć pomieszczenie i daje przyjemne wrażenie przestrzeni. Takie połączenia pasuje zarówno do schodów drewnianych, jak i betonowych.

Wnętrza retro i rustykalne

We wnętrzach retro warsztaty metaloplastyczne mają pole do popisu. Metalowe tralki na schody mogą być wzbogacone o ozdoby, rozety i artystyczne zakończenia. Bardzo popularne są motywy roślinne – pnącza, winorośle i gałęzie, które wraz ze stopniami wspinają się łagodnie ku górze. Nierzadko wykonuje się je również z dodatkowymi elementami w innej kolorystyce, by przełamać czernie lub szarości.

Bardzo ładnie wyglądają też klasyczne balustrady z drewnianą poręczą, zawijające się na dole. To wzór, który pamiętamy z klatek schodowych w starych kamienicach, ale wciąż modny we wnętrzach stylizowanych na retro. Z kolei w rustykalnych aranżacjach klienci chętnie wykorzystują roślinne motywy, bo kojarzą się z przyrodą, naturą, harmonią i ładnie pasują do reszty domu urządzonego w wiejskim stylu.