Działamy na terenie całej Polski! Zadzwoń lub napisz do nas: +48 602 315 053 | janowicz@kowalstwo.poznan.pl

Kowalstwo artystyczne

Kowalstwo artystyczne – co to jest?

W sieci można znaleźć mnóstwo definicji kowalstwa artystycznego, lecz niewiele z nich oddaje prawdziwego ducha tego, czym jest metaloplastyka. Najkrócej mówiąc to połączenie rzemiosła kowalskiego z artystycznym kunsztem, co sprawia, że powstające przedmioty są wyjątkowe, niepowtarzalne i zarazem piękne.

Czym się wyróżnia?

Kowalstwo artystyczne najczęściej zajmuje się wykonywaniem elementów użytkowych o wyjątkowym, ozdobnym charakterze. Jego praca ma rys indywidualności – elementy nie są powieleniem wzorca, ale każdorazowo są kształtowane (maszynowo lub ręcznie) według specyfikacji klienta lub własnej wizji. Dlatego wyroby kowalstwa artystycznego różnią się od wyrobów ślusarskich, powstających z gotowych części składanych w całość. Metaloplastyka pozwala pokazać kunszt i artystyczne umiejętności kowala, bo daje więcej możliwości zrealizowania własnych pomysłów.

 

Wyroby z metalu

Wyroby metaloplastyka to najczęściej elementy budowlane wykorzystywane we wnętrzach i na zewnątrz budynków, jak również różnorakie formy artystyczne takie jak przedmioty codziennego użytku, rzeźby, wykończenia i ozdoby.

Do najczęściej zamawianych elementów użytkowych należą balustrady na schody, balaski balkonowe wraz z poręczami, bramy kute, ogrodzenia i furtki. Wiele prac kowalstwa artystycznego można podziwiać także w ogrodach – są to kute meble ogrodowe i inne elementy małej architektury, ozdobne wykończenia drzwi, okien, rynien, altan itp. oraz rzeźby z metalu.

Wyroby metaloplastyka często goszczą we wnętrzach budynków. Najczęściej spotykane formy to balustrady schodowe, ale coraz bardziej popularne są też ozdobne zamknięcia kominków, artystyczne klamki, zawiasy czy kwietniki.

U kowala artystycznego można również znaleźć wiele inspiracji szukając niepowtarzalnego prezentu. Najczęściej wybierane są figurki oraz rzeźby, ale nie tylko. Wiele osób, nie chcąc by podarek zniszczył się po kilku miesiącach użytkowania, wybiera ozdobne lampy kute lub inne elementy dekoracyjne, takie jak np. świeczniki.

Wyroby kowala artystycznego nie należą do tanich – każdy element wymaga poświęcenia mu czasu i uwagi, by ostateczny efekt był wyjątkowy. Ich zaletą jest trwałość i „długowieczność”. Na lata zachowują swoje właściwości i charakter; nie straszne im mroźne zimy i gorące lata. Dzięki temu są inwestycją, którą warto ponieść, bo kute ogrodzenie czy balustrada balkonowa z metalu nie zniszczy się po kilku latach i nie trzeba będzie jej wymieniać na nowe.

Polecane wpisy z bloga: